November a kertészek számára az egyik legfontosabb hónap, hiszen ekkor készítjük fel a kertet a téli pihenőre. Bár a hőmérséklet csökken, és a növekedés lassul, számos olyan feladat vár ránk, amely segít megőrizni a kert szépségét és egészségét a hideg hónapokban is. Lássuk, hogyan gondozhatjuk a kertet novemberben, hogy tavasszal újra virágba borulhasson!
1. Levelek összegyűjtése
Novemberben a lombhullás az egyik leglátványosabb kertészeti esemény. Az lehullott leveleket érdemes rendszeresen összegyűjteni, mivel ha a fűre hagyjuk őket, elfojthatják a növekedést és rothadáshoz vezethetnek. A levelek nagyszerűen komposztálhatók, így természetes módon visszajuttathatjuk a kert talajába a tápanyagokat. Az összegyűjtött levelekből mulcsot is készíthetünk, amely segít megvédeni a növények gyökereit a hidegtől.
2. Ágyások megtisztítása és takarása
Novemberben fontos megtisztítani a virágágyásokat és zöldségeskerteket az elhalt növényi részekből, hogy ne maradjanak meg a betegségeket hordozó kártevők és gombák. A szabadon hagyott földet mulccsal takarhatjuk be, amely megvédi a talajt a kiszáradástól, megakadályozza a gyomnövények növekedését, és fenntartja a talaj hőmérsékletét.
3. Fagyvédelem a növények számára
A fagyos éjszakák előtt érdemes különös figyelmet fordítani a hidegérzékeny növények védelmére. A fagyérzékeny évelők tövét szalmával vagy levelekkel takarhatjuk be, hogy megvédjük őket a kemény fagyoktól. A cserepes növényeket, különösen a mediterrán fajtákat, mint a leander vagy az olajfa, érdemes fedett helyre, például egy fűtetlen üvegházba vagy garázsba helyezni.
4. Szerszámok karbantartása
A kert karbantartásának része az is, hogy a kertészkedéshez használt szerszámokat felkészítjük a télre. Érdemes megtisztítani és megélezni az ollókat, metszőollókat, ásókat és kapákat, hogy tavasszal azonnal használatra készek legyenek. A fémeszközöket olajozzuk be, hogy megakadályozzuk a rozsdásodást.
5. Fák és cserjék metszése
November az ideális időszak a fák és cserjék tél előtti metszéséhez. Az elhalt, beteg vagy gyenge ágakat távolítsuk el, hogy a növények tavasszal erősebben fejlődhessenek. A gyümölcsfák esetében is érdemes most elvégezni a metszést, hogy jövőre egészséges, bőséges termést hozzanak.
6. Zöldségeskert előkészítése
A novemberi hónap alkalmas arra, hogy felkészítsük a zöldségeskertet a következő szezonra. A betakarítás után megmaradt növénymaradványokat távolítsuk el, és adjunk komposztot vagy trágyát a talajhoz, hogy gazdagítsuk a tápanyagkészletét. A zöldségeskert üresen hagyott részeit takarhatjuk be talajtakaró növényekkel, amelyek megakadályozzák az eróziót és javítják a talaj szerkezetét.
0 Megjegyzések